Darbnīcas pacientu nodarbinātībai ar garīgās veselības traucējumiem
Rehabilitācijas un garīgās veselības aprūpes nodrošinājums klientam.
- Darbnīcās ir atbilstoša telpu platība un sanitāro telpu izvietojums un aprīkojums.
- Pieejamie darbības veidi darbnīcās:
- šūšanas studija ar piegriešanas telpu (gultasveļas, pidžamu, halātu, dvieļu un priekšautu šūšana);
- kartona un koka darbi
- rokdarbu studija.
- Darbnīcās tiek veikts pacientu funkcionālais novērtējums (prasmju attīstīšanas plānošana) un resursu novērtējums (resursu attīstīšanas plānošana).
- Novērtēšana: katru dienu tiek veikta pacientu/klientu garīgā veselības stāvokļa novērtēšana un izdarītā darba kvalitātes novērtēšana ar ierakstu speciālā novērošanas žurnālā.
- Apmācība: katrā studijā ir atbildīgās personas, kas apmāca nepieciešamās darba iemaņas, prasmes, novēro un novērtē pacientu darbu.
- Kādi darbi rekomendējami: cenšamies iesaistīt pacientus/klientus šūšanas studijas darbos, ar kartonu un koku saistītos darbos (kartona kārbiņu izgatavošana, koka rāmīšu izgatavošana).
- Konkrētās ārstniecības iestādes loma garīgās veselības aprūpes sistēmā: rehabilitācija- darba prasmju iegūšana, darba pieredze kolektīvā, prasme strādāt kopā (komandā) ar citiem cilvēkiem, darba pieredze, ko būs iespēja norādīt turpmākos darba meklējumos, pašapziņas, pārliecības palielināšana par savām iespējām darba tirgū, pozitīvas sabiedrības attieksmes veidošanās pret pacientiem, atbalsts cits citam.
- Nodrošinātas iespējas klientu piemērotai atpūtai, sadzīves iemaņu attīstībai un saglabāšanai, ir iespēja apmeklēt kafejnīcu, apmeklēt bibliotēku, kultūras un sporta nodarbības, kā arī ir dota iespēja veiksmīgi integrēties sabiedrībā.
Darbnīcās pacientu nodarbinātībai ar garīgās veselības traucējumiem pacienti/ klienti apgūst ne tikai prasmes un iemaņas, kuras saistītas ar noteiktu darbības veidu, bet arī apgūst un praktiski pielieto patstāvīgai dzīvei nepieciešamās sadzīves prasmes un iemaņas.
Personai ir izvēle, cik aktīvi un pilnvērtīgi piedalīties rehabilitācijas procesā. Dažiem pacientiem nepieciešams nepārtraukts atbalsts un citiem ir tikai jāzina, kur atrodas pakalpojuma sniedzējs un kādus pakalpojumus tas sniedz.
TELPU UN TERITORIJAS PIELĀGOTĪBA PERSONĀM AR PĀRVIETOŠANĀS TRAUCĒJUMIEM
Ēkā klienti var ieiet pa kāpnēm, kuras aprīkotas ar margām. Apkārt ēkai ierīkoti trotuāru celiņi, kas atvieglo braukšanu ar ratiņiem, parkā ir nobrauktuves ratiņkrēsliem, visas kāpnes aprīkotas ar margām. Pacientu atpūtai parkā ir pieejami daudzi soliņi.
Ir pieejami nepieciešamie tehniskie palīglīdzekļi:
- riteņkrēsli
- ratiņi
- kruķi
- autotransports (nepieciešamības gadījumā).
Apkārt ēkai atrodas labiekārtots parks ar strūklaku vidū. Celiņi un trotuāri ir asfaltēti. Blakus trotuāriem ir ierīkoti soliņi atpūtai. Soliņi atrodas arī ēkas priekšā. Pacientiem - invalīdiem ar ratiņiem ir visas iespējas pārvietoties pa parka teritoriju. No agra pavasara, līdz vēlam rudenim trotuāru malās zied dažādas puķes. Parkā aug tūjas, jaunas liepas un kļavas, kā arī ir ierīkots akmens dārzs.