Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca ir uzsākusi Autiskā spektra traucējumu izpēti bērniem

Autiskā spektra traucējumi (turpmāk tekstā - AST) ir sarežģīti neirālās attīstības traucējumi, kas ietekmē bērnu uzvedību, komunikāciju un sociālo funkcionēšanu. Autisma pazīmes izpaužas jau agrīnā vecumā (vismaz 12-24 mēnešos) un to izteiktība variē, atkarībā no traucējumu smaguma pakāpes. Pēdējo gadu autisma izplatības pētījumos AST variē starp 1 no 40 līdz 1 no 54 bērniem. Lielākā problēma parasti ir tā, ka līdz diagnozei bērns nonāk ļoti novēloti, bieži pat tikai skolas vecumā.

Visā pasaulē autisma izpētē tiek lietoti divi instrumenti -“zelta standarts” autisma diagnostikā: ADI-R strukturētā intervija ar vecākiem/aizbildņiem, (Autism Diagnosis Interview, Revised) un ADOS – 2 tests (Starptautiski atzīts strukturēts ausma izvērtēšanas instruments). ADOS-2 ir daļēji strukturēta, standartizēta metode - uz rotaļām un sarunām balstīts sociālo prasmju un komunikācijas prasmju novērojums/novērtējums, ar kura palīdzību tiek izvērtētas bērna saskarsmes un komunikācijas prasmes un noteikts vai ir vērojami autiskā spektra traucējumu simptomi. Šis tests ir viens no daudzajiem izmeklējumiem, kas nepieciešams autisma diagnosticēšanai. Testa rezultāti var norādīt uz to, ka bērnam ir autiskā spektra traucējumiem raksturīgi simptomi, kā rezultātā ārsts psihiatrs uzstāda gala diagnozi. ADOS-2 var izmantot, lai novērtētu cilvēkus ar dažādiem attīstības līmeņiem un hronoloģisko vecumu, sākot no maziem bērniem (apmēram 1 g.v.) līdz pieaugušajiem.

Atbilstoši mūsdienu  prasībām, lai savlaicīgi diagnostētu  Autiskā spektra traucējumus bērniem,  Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca ir uzsākusi izpēti pie klīniskā un veselības psihologa. Ar psihiatra nosūtījumu. Pieraksts reģistratūrā 654 02240.


Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka uzkrājam un izmantojam sīkdatnes Jūsu ierīcē. Piekrišanu jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.